Buradasınız: Ana Sayfa » Yararlı bilgiler » Vizeli Ünlüler

Vizeli Ünlüler

VİZE’DEN ÇIKAN ŞAİR, YAZAR, SİNEMACI VE MODACILAR

Bilge OLGAÇ (İLK KADIN YÖNETMEN)

Türkiye’nin hem ilk, hem de en çok film çeken kadın yönetmeni olan Bilge Olgaç, 1940’ta, Vize’de doğdu. Sinemaya 62’de yönetmen Memduh Ün’ün asistanı olarak başladı. Başka yönetmenlerin yanında da asistan olarak çalıştı. İlk filmini 1965’de çekti. “Üçünüzü de Mıhlarım” isimli filmin başrolünü Yılmaz Güney üstlenmişti. Sinema tarihimize ilk kadın yönetmen olarak geçen Bilge Olgaç, önce erkek gibi davranmayı seçmişti. Toplumsal sorunlara eğildiği “Linç”i 1970’de, “Bir gün Mutlaka”yı 1975’te çekti. Bu filmlerle dikkatleri üzerinde topladı.

1980’li yıllarda “Kaşık Düşmanı”, “Gülüşan”, “Üç Halka Yirmibeş”, “İpekçe”, “Kurşun Adres Sormaz” gibi iddialı filmlerle adını yeniden duyurdu. Televizyonlar ise en çok, başrollerini Hülya Koçyiğit ve Çetin Tekindor’un paylaştığı, Çocuklarımı Kim Sevecek isimli filmin uyarlamasına yer verdi. Beş çocuklu bir ailede ölümcül bir hastalığa yakalanan annenin, çocuklarına yeni aile aramasını anlatan filmi, en iyi olmasa da, en bilinen filmlerinden. Bilge Olgaç, meslek hayatı boyunca bir çok ödül kazandı.

1970’de Adana Altın Koza Film yarışması’nda, Linç isimli filmi, 3. en iyi film ödülünü kazandı. 1984’de, 21. Altın Portakal Festivali’nde, Kaşık Düşmanı isimli filmiyle iki ödül birden aldı. En iyi senaryo ve 3. en iyi film ödülü. Kaşık Düşmanı filmiyle 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde en iyi film ödülü ve basın ödülü sahibi oldu. Çoğunun senaryosunu kendisinin yazdığı 33 filmi bulunan Bilge Olgaç, 2 Mart 1994’de henüz 54 yaşındayken Taksim’deki evinde çıkan yangın sonucu yaşamını kaybetti.

Uğurkan EREZ (Dünya Çapındaki Koreograf)

Yalnız yurtiçinde değil, dünyaca ünlü insan, Uğurkan EREZ 1954 yılında Vize’de doğdu. Anne ve babasının öğretmen olması ve de o yıllarda uzun bir süre Vize’de (Atatürk İlköğretim Okulu’nda) görev yapması nedeniyle 6 yaşına kadar Vize’de kaldı. Bilineceği üzere Vize Mimar Sinan Mahallesinde bir sokağa (eski Hisar Sokağı) geçtiğimiz yıllarda Nüzhet Erez adı verilmişti. Bugün Atatürk İlköğretim Okulu Öğretmenler odası da “Adalet Erez Öğretmenler Odası” Uğurkan EREZ tarafından düzenlenmiştir.

İlkokulu İstanbul Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu’nda, Ortaokulu Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu’nda, liseyi de Fenerbahçe Lisesi’nde tamamlayan EREZ, Üniversiteyi Şişli Ticari İlimler Akademisi’nde (Siyasi Bilimler Fakültesi) bitirdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra Amsterdam’da istatistik üzerine staj yaptı. Daha sonra Kadıköy’de Beymen’in muhasebe bölümünde işe başlayan ve bir süre çalışan EREZ, vatani görevini tamamladıktan sonra Philips’te maliyet muhasebesi şefi olarak çalıştı. Daha sonra Süzer’e transfer olup ihracat üzerine Libya’da çalışmaya başladı. Libya dönüşü Kadıköy Ticaret Lisesi’nde 8 ay kadar İngilizce öğretmenliği yaptı.

Birden moda işine merak saran EREZ, Vepa’nın halkla ilişkiler müdürlüğünü yaptı. Yıllardır içimde yanan mankenlik aşkını küçük bir odada ajans açarak söndürmeye çalıştı. 18 sene sonra ise gerçek anlamda ajans sahibi oldu. Birçok büyük gösteriye imza attı. Halen mesleğinde ülkemizin ve dünyanın en büyük koreograflarındandır.

Necdet TEZCAN (Şair-Yazar)

1942 yılında Vize’de doğdu. Uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’nden emekli oldu. Keşan’da günlük olarak yayımlanan Önder Gazetesi ve Edirne’deki Edirne Haber gazetelerinde köşe yazıları yazıyor. Şiirlerini Damla, Kiraz, Türk Dili Dergisi, Öğretmen Dünyası, Pencere gibi dergilerde,.yayınlanmaktadır. Başlıca yapıtları ise Serhat şehri Edirne 1972, Medeniyet Yuları 1973, Beşpınar 1989, Yüzünün Yeryüzüm 1994, Çağla Tadı 1994, Gül / Açar / Gül / Üşürüz 1999.

Perihan YAKAR (Şair-Yazar)

02 Nisan 1957’de Vize’de doğan Perihan YAKAR, halen; hukuk-felsefe ya da sanat tarihi okumayı hayal ediyor! Türk Sanat Musikisi ile şimdilik avunuyor. Rahatsız ruhu onu hiç rahat bırakmamasına karşın o geleneksel ninnilerin acı tatlı tınısıyla çok fazla uyuduğunu düşünüyor. İnatçı kuşlarla, çocuklara ve onların katıksız masumiyetine bayılıyor.

Feyhan Güver (Karikatürist)

Evrencik köyünde doğdu. İlkokulu köyde, liseyi İstanbul Kız Lisesi’nde yatılı olarak okudu. Liseden sonra köyüne döndü ve karikatürle ilgilenmeye başladı. Birkaç yıl sonra daha köyde otururken döneminin en çok okunan mizah dergisi Limon’da çizmeye ve mizah yazıları yazmaya başladı. İki yıl boyunca çizgilerini köyden ulaştırdı. 93’te İstanbul’a taşındı. Limon, Leman, Pazartesi dergileri ile Yeni Binyıl gazetesine karikatürler çizdi. Halen Leman dergisinde ‘Bayır Gülü’ isimli köşesini çizmeye devam ediyor. Şimdiye kadar ‘Feyhan Sofrası’ isimli bir mizah yazıları kitabı ve dört adet ‘ Bayır Gülü’ albümü yayınlandı.

Yavuz Yalınkılıç

Türk Sinema tarihine damgasını vurmuş bir Vize’li Yavuz Yalınkılıç. Babasının görevi yapması nedeniyle Vize’de dünyaya gelmiştir. Toplam 9 filimde oyuncu olarak rol almış, 1960-1996 yılları arası ise 64 filmin yönetmenliğini yapmıştır. Toplam 60 filmin seneryosunu yazan Yalınkılıç 10 filminde yapımcılığını üstlenmiştir. Badyguard, Leş Kargaları, Bul Karayı Al Parayı, Aslan Bey, Kel Oğlan, Genç Osman, Nasrettin Hoca, Meryem, Şahin, Madrabaz, Kerizler, Kanlı Kale, ve Vize’de çekilen Kargacı Halil, yönetmenliğini yaptığı bazı filimlerdir.

Suzan Aksoy

1956 Yılında Vize Hasbuğa Köyünde doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu. 12 yıl Kenter Tiyatrosunda çalıştı. 11 yıldır da Ali Poyrazoğlu Tiyatrosunda çalışmakta. Ekranlarımızda sıkça gördüğümüz Suzan AKSOY’un Oynadığı filimler ise şunlar. “Yolculuk, Canım Benim, Çemberimde GüL Oya, Aşk Olsun, Yaz Gülü, Nasıl Evde Kaldım, Ayrılsakta Beraberiz, Şaşı Felek Çıkmazı, Aile Bağları, Tersine Dünya “

Cankat Ergin

09.10.1966 Tarihinde doğan Cankat ERGİN Vize Müsellim Köyünden emekli öğretmen Seyfettin ERGİN’in oğludur. Seyfettin ERGİN halen Bursa’da ikamet etmektedir. Ekranlarımızda izlediğimiz pek çok bilinen filmin yönetmeni olana Cankat ERGİN’in yönetmenliğini ve yönetmen yardımcılığını yaptığı filimler ise şunlardır.

Yönetmenliğini Yaptığı Filimler : Melekler Adası – Nilgün – Herşey Aşk İçin
Yönetmen Yardımcılığını Yaptığı Filimler : Pembe Patikler – Aynalı Tahir

VİZE’DEN ÇIKAN AKADEMİSYEN ve DEVLET ADAMLARI

Prof.Dr. SUAT VURAL

1921 yilinda Vize’de dogdu. 1947 yilinda Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesinden mezun oldu. A.B.D. New York Üniversitesinde çalisti. Yurda döndükten sonra Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi parazitoloji kürsüsünde 1961’de Doçent, 1967’de Profesör oldu. Ayni yil Cerrahpasa Tip Fakültesine geçti. Edirne Tip Fakültesinin kurulusuna öncülük etti. 1975’de Edirne Tip Fakültesinin kurucu dekani olarak alti yil hizmet verdi. 1984 yilinda üniversiteden emekli oldu. 80’in üzerinde bilimsel yayini vardir. Dört kitap yazmistir. Tip ansiklopedisinin yazilimina katkisi vardir.

1981’den itibaren Sisli’deki Osmanoglu Kliniginde Tibbi Laboratuar Grubunun (Mikrobiyoloji-Parazitoloji-Infeksiyon Hastaliklari) basinda aktif hizmetini sürdürmektedir.

Prof.Dr. CEVDET TEZCAN

17.05.1944 Tarihinde Vize’de dogan Atatürk Ilkögretim okulu mezunu olup, Yüksek Lisans egitimini 1972 yilinda ODTÜ Fizik Bölümünde, Doktorasini 1976 yilinda ODTÜ Fizik Bölümünde tamamlamistir. 1977-1982 ODTÜ Fizik Bölümünde Yardimci Doçent Doktor, 1982-1986 ODTÜ Fizik Bölümünde, 1986-1988 yillari arasinda Ankara Üniversitesi Fizik Bölümünde Doçent Doktor olarak görev yapmistir. 1988-2002 yillari arasinda yine Ankara Üniversitesi Fizik Bölümünde Profesör Doktor ünvaniyla görev yapan hocamiz 2002 yilindan bu yana Baskent Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde görev yapmaktadir. Birçok dergide ellinin üzerinde yayini bulunan hocamiz, uluslar arasi alanda birçok kurulusa da üyedir.

Prof.Dr. İSKENDER GÖKALP

27 Temmuz 1951 tarihinde Vize’de dogan Iskender GÖKALP ayni zamanda eski Belediye Başkanlarından Bünyamin GÖKALP ve eski milletvekili Mahmut Erbil’in kızı Akile Hanım’ın da ogludur. Lise ögrenimini 1970 yilinda Istanbul Saint Joseph Lisesi’nde tamamlayan hocamiz 1974 yilinda da Istanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisligi Fakültesi Uçak bölümünü bitirdi.Daha sonra doktora yapmak için Fransa’ya giden Iskender GÖKALP Centre National de la Recherce Scientifique Centre National de la Recherce Scientifique (CNRS)’ye bagli Aerotermik Laboratuvarinda Türbülansli Yanma konusunda doktorasini tamamladi. 1981, doktora bitiminden sonra, simdiki Doçentlige karsi gelen bir ünvani aldi.

1983’te CNRS’ in (Centre National de la Recherce Scientifique) Orléans’daki yanma laboratuarindan aldigi teklif sonunda Orléans’a geçti. (Orléans, Paris’in biraz güneyinde bir sehir) 1983’ten 2004’e kadar burada Yanma Laboratuvari’nin direktörü olarak çalisan, Iskender GÖKALP halen Fransa’da devlete bagli olan CNRS Bilimsel arastirma merkezinde Yanma Laboratuvari’nin Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.

Prof.Dr. MEHPARE BİLHAN (GÖKALP)

1943 Yilinda Vize dünyaya gelmistir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasini Fransa’nin Baskenti Paris’te bulunan Paris Üniversitesi Matematik bölümünde tamamlamistir. Ülkemize döndügünden bu yana Ortadogu Teknik Üniversitesinde görev yapmakta olan Mehpare BILHAN ayni zamanda Prof.Dr. Müberra UYGUN’unda ablasidir.

Prof.Dr. MÜBERRA UYGUN (GÖKALP)

23.09.1947’de Vize’de dogmustur. 1976 yilinda, Anadolu Üniversitesi Eczacilik Fakültesinden mezun olarak Lisans egitimini tamamlayan Müberra UYGUN , Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji bölümünde sirasiyla, 1980 yilinda Yüksek Lisans 1983 yilinda Doktora egitimini tamamlamistir. Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji bölümünde sirasiyla 1985 yilinda Yardimci Doçent Doktor, 1989 yilinda Doçent Doktor, 1995 yilinda Profesör Doktor olan Müberra UYGUN halen Trakya Üniversitesindeki görevini sürdürmektedir.

Prof.Dr. DAVUT BAŞARAN

1946 yilinda Vize Kömürköy köyünde dogdu. 1958 yilinda Kömürköy ilkokulunu, 1961 yilinda Vize ortaokulunu ve 1964 yilinda da Kirklareli Lisesinin Fen kolunu iyi derece ile bitirdi. 1964-1968 yillari arasinda Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiiye bölümünden mezun oldu. Ayni yil bugünkü Gazi Üniversitesi Dis hekimligi Fakültesinin nüvesini olusturan Baskent Dis Hekimligi Özel Yüksek okuluna Botanik-Zooloji asistani olarak atandi. 16 Haziran 1969 tarihinde 1416 sayili yasa uyarinca, Gümrük ve Tekel Bakanligi adina Doktora yapmak üzere Fransa’ya giden BASARAN 1974 yilinin ekim ayinda “Doktor” ünvanini alarak yurda döndü. 1975 yilinin Ocak ayinda Istanbul Tekel Enstitülerinde “Sef” olarak göreve basladi.

Temmuz 1975’te askerlik görevini ifa ettikten sonra, ekim 1975’te görevine tekrar dönen BASARAN, 1976 yilinda Diyarbakir Fen Fakültesi Biyoloji bölümüne Ögretim Görevlisi olarak atandi. 1982 yilinda Yardimci Doçent Doktor’luga, 1983 yilinda Doçentlige, 1989 yilinda Profesörlüge atandi. 1983 yilindan itibaren Botanik Anabilim dali baskanligi, Kasim 1996’dan Aralik 1998’e kadar Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitü Müdürlügü görevlerini yürüttü. 24 Haziran 1998 tarihinde Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan vekilligi görevine atandi. 1 Ekim 1999’da da bu göreve asaleten atanan hocamiz 22 Agustos 2000 tarihinde ise bu görevinden istifa etti.Birçok makale, teblig ve kitabi da bulunan hocamiz halen Dicle Üniversitesi’nde ögretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Prof.Dr. HÜSEYİN SALMAN

01.03.1944 Tarihinde Vize’de dogdu.Ilk ve Orta okulu Vize’de okudu. Orta ögrenimini Kirklareli Lisesi’nde tamamladiktan sonra 1963 yilinda kazandigi Istanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesi Tarih bölümünü 1967 yilinda bitirdi. 1971-1973 yillari arasinda Kirklareli Lisesinde iki yil Tarih Ögretmenligi yaptiktan sonra 1970 yilinda basladigi doktorasini tamamlayarak “Doktor” Ünvanini aldi. 1982 yilinda “Doçent Doktor” olan Hüseyin SALMAN 1989 yilinda Genel Türk Tarihi dalinda “Profesör Doktor.” unvanini aldi. 1982-1985 yillari arasinda Dekan Yardimciligi ve 1985-1993 yillari arsinda Tarih Bölümü baskanligi yapan Hüseyin SALMAN su anda Marmara Üniversitesi Atatürk Egitim Fakültesi’nde Ögretim Üyesi olarak görev yapmaktadir.

Vize’de düzenlenen birçok sempozyuma katilan Hüseyin SALMAN 28 Nisan 2000 yilinda ilçede düzenlenen “Uluslar arasi Vize Tarih ve Kültürü Sempozyumu Türkiye’nin ilk pedagogu Vize’li Selim Sabit EFENDI” sempozyumunun da katilimci ve düzenleyicilerindendir.

Doç.Dr. RAHİM TARIM

07.09.1961 Tarihinde Istanbul’da dogmustur.Hocamiz sirasiyla 1984 yilinda Istanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyati bölümünden mezun olarak Lisans egitimini, 1986 yilinda Marmara Üniversitesi Yeni Türk Edebiyati alaninda Yüksek Lisans, 1993 yilinda ise yine Marmara Üniversitesi Yeni Türk Edebiyati alaninda Doktorasini tamamlamistir. 1985-1986 yillari arasinda Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve 1986-1999 yillari arasinda Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Arastirma Görevlisi olarak çalisan hocamiz, 1999-2001 yillari arasinda yine Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Yardimci Doçent Doktor olarak görev yapmistir. 2003 yilindan bu yana da Doçent Doktor olarak Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki görevini sürdürmektedir.

Yrd.Doç.Dr. ERCAN BULUŞ

24.12.1966 Tarihinde Vize’de dogan Ercan BULUS, 1984 yilinda Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünden mezun olarak Lisans egitimini, 1988 yilinda Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünde Yüksek Lisans, 1992 yilinda Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlik Fakültesi Bilgisayar Mühendisligi bölümünde Doktorasini tamamlamistir. 1989-1993 yillari arasinda Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligi Bölümünde Programci olarak görev yapan Ercan BULUS, 1993-1995 yilari arasinda ise yine ayni yerde Arastirma Görevlisi olarak görevini sürdürmüstür. Hocamiz 1995 yilindan bu yana ise Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligi Bölümünde Yardimci Doçent Doktor olarak görevini sürdürmektedir.

Yrd.Doç.Dr. SELÇUK YURTSEVER

21.08.1964 tarihinde Vize’de dogmustur.1988’de Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümünden mezun olmus, 1991 yilinda yine Trakya Üniversitesi Ornitoloji alaninda, Yüksek Lisansini, 1997 yilinda da Ingiltere’deki Wales Üniversite’sinde Genetik alaninda Doktorasini tamamlamistir. 1999 yilinda Populasyon ekolojosi alaninda Israil’deki Ben Gurion Üniversitesi’nden Yardimci Doçent Doktor ünvanini alan Selçuk YURTSEVER halen Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümünde görev yapmaktadir.

Yrd.Doç.Dr. GÜLŞEN YILMAZ

1961 Yilinda Vize’de dogan Gülsen YILMAZ halen Istanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde görev yapmaktadir.

Yayin Listesi : -Arithmetical Properties of the Values of some Power Series with algebraic Coefficients taken for Um -numbers arguments, Ist.Üniv.Fen Fak.Mec.

Akademik olarak ilgilendigi konular : Cebir, Transandant Sayilar Teorisi

Yrd.Doç.Dr. CEVDET SANLI

05.06.1963 tarihinde Vize Çövenli Köyü’nde dogdu. Ilk tahsilini Çövenli Köyü Ilkokulu’nda, orta tahsilini Vize Ortaokulu’nda, lise tahsilini Sakarya Arifiye Ögretmen Lisesi’nde tamamladi. 1982 yilinda Erzurum Atatürk Üniversitesi Fendebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Bölümü’nü kazandi. Buradan 1986 yilinda mezun oldu. Ayni yil MEB. Iskenderun Belen Lisesi’ne Edebiyat ögretmeni olarak tayin oldu. 1988 yilinda Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Bölümü Türk Dili Anabilim Dali’nda asistan olarak muvafakaten geçis yapti. 1990 yilinda Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler enstitüsü Türk Dili ve Edebiyati Anabilim Dali’nda Yüksek Lisans, 1992 yilinda doktorayi tamamlayarak Türk Dili Doktoru ünvanini aldi.

1993 yilinda Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Bölümü Eski Türk Dili Anabilim Dali’nda Yardimci Doçentlige atandi. 1995 Agustosunda askerlik görevi için ayrilan Cevdet Sanli, 1998 Temmuz ayindan itibaren Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Bölümü Eski Türk Dili Anabilim Dali’nda yeni görevine baslamistir.Iyi derecede Ingilizce bilen Cevdet SANLI halen bu görevde bulunmaktadir.

Yrd. Doç. Dr. Nermin ÇİFTÇİ

31.07.1965 tarihinde Vize’de doğdu. Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ögretim Gör. SITKI IRK

29 Eylül 1952 Tarihinde Vize Kiyiköy beldesinde dogan hocamiz, 1975 Yilinda Ortadogu Teknik Üniversitesi Matematik bölümünü bitirerek Lisans egitimini, John Hopkins Üniversitesi Matematik bölümünde sirasiyla, 1975 yilinda Yüksek Lisans ve 1979 yilinda Doktorasini tamamlamistir.Ülkemize döndükten sonra uzun yillar Ortadogu Teknik Üniversitesi’nde görev yapan hocamiz, geçtigimiz yillarda emekliye ayrilmistir.Halen Kiyiköy’de ikamet etmektedir.

Ozan VAROL

1982’de Yilinda Istanbul’da dogan Ozan VAROL, emekli ögretmen ve Kizilay Ilçe Baskani Sakir KAN’in torunudur. Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu Ozan yüksek ögrenimini yapmak üzere gittigi Amerika’daki Corneil Üniversitesi Astronomi bölümünde okumakta iken Amerikan Ulusal Havacilik ve Uzay Dairesi (NASA) ile Cornell Üniversitesi’nin birlikte yürüttügü proje kapsaminda Mars’a gönderilecek iki aracin kumanda kontrolünü yapacak alti kisilik kumanda ekibindeki tek Türk ögrenci olarak yer aldi. 9 Ocak Pazar 2000 günkü Milliyet’in mansetindeki “Mars’taki Türk” basliginin altinda” 18 yasindaki Ozan’in Mars’a yollanacak aracin kontrol ekibinde yer aldigi vurgulaniyordu.

Hüsrev Sami Bey (KIZILDOĞAN)

Gümilcine doğumlu olup ailesi buradan Vize’ye göç etmiştir. İttahat ve Terakkinin 4 kurucu üyesineden biri. Atatürk’ün silah arkadaşı. Topçu Subayı iken ordudan ayrılarak Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyetinin 12 kurucu üyesinden biri. Eskişehir adına Sivas Kongresine katılan 3 Temsil Meclis Üyesinden biri. Bir çok dış görevde bulunmuş en son 1942 yılında Kars Milletvekili iken Adana’da vefat etmiştir. Adı Nutuk’ta sıkça geçmektedir.

Mehmet ŞERIF BEY (1845 – 1929)

1845 Yilinda Vize Çakilli beldesinde dünyaya gelmistir. Mekteb-i Sultani’nin ilk mezunlarindandir. 39 yil Maarif Müdürlügünde çalismis, Pristine, Sakiz, Ankara, Kastamonu’da Maarif Müdürlügü yapmistir. Emekli olduktan sonra millet vekili seçilen Mehmet SERIF Bey, Sinop Milletvekili olarak 5 yil görev yapmistir. T.B.M.M.’in ilk millet vekillerindendir.

Mahmut ERBİL

T.B.M.M.’nin 9 ve 10. Dönemlerinde Milletvekili olarak görev yapmistir. Milletvekilligi döneminde Vize’de birçok isler yapilmistir.(Atatürk Caddesi asfaltlanmasi, birçok su tesislerinin kurulmasi, merkezde ve köylerde bulunan kamu binalarinin bakim ve onarimi) 1954 yilinin sonunda beyin kanseri teshisi konan ERBIL, 1955 yilinin Nisan ayinda Vize’deki evinde hayata gözlerini yummustur.

BÜYÜKELÇİ Özdemir YİĞİT

Geçtigimiz yillarda hayatini kaybeden Özdemir YIGIT Vize’de yetisen büyük degerlerden biridir. 02.03.1928‘de Vize‘de dogmustur. Birçok ülkede Büyükelçilik görevlerinde bulunarak ülkemizi basarili bir sekilde temsil etmistir. 1979 yili Temmuz ayinda Dis Isleri Bakanligi Genel Sekreterligi görevine atanan Özdemir YIGIT, son olarak Hollanda’nin baskenti Amsterdam’da Büyükelçilik görevinde bulunmustur.

Mehmet Siyam KESİMOĞLU

1960 yılında Vize’de doğan Mehmet SİYAM KESİMOĞLU Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olup, 2003 yılı Kasım ayında yapılan, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Kırklareli İli’nden Milletvekili seçilmiştir. İdareci – Turizm Bakanlığı Bakan Müşaviri, Özel Sektörde Genel Koordinatör, Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı, Mülkiyeliler Birliği Vakfı Başkanı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Vakfı 2. Başkanı, Kırklareli Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı olan Kesimoğlu Evli, 1 Çocuk babasıdır.

Ruhi ESİN

1898 yilinda Vize’de dogdu. Egitim hayatini Edirne’de tamamlayan ve Edirne’de ögretmen olarak göreve baslayan Ruhi ESIN 1924 yilinda Türkiye’nin ilk bayan beden egitimi ögretmenlerinden Zühre Hanim ile evlendi. 1933 yilinda çesitli egitimler almak için Almanya’ya giden ESIN, Türkiye’ye döndügünde önce Edirne merkezde, daha sonra Karaagaç’ta faaliyet gösteren Gazi Yatili Okulu’nda müdür olarak hizmet verdi. 1936 yilinda egitmen kursuna dönüstürülen okulda bir süre daha çalistiktan sonra ilkögretim müfettisligine basladi. 1940 yili baslarinda Antalya Aksu Köy Enstitüsü’nde görev yapti. Ayni yilin sonuna dogru esi Zühre Hanim da ayni enstitüye atandi.

1941 yili ortasindan 1947 yilina kadar Kastamonu Gölköy Enstitüsü’nde, 1947-1950 arasinda Lüleburgaz Kepirtepe Köy Enstitüsü’nde çalistilar. 1950 yilinda Edirne’ye döndüklerinde Ruhi ESIN önce müfettis, sonra Milli Egitim Müdür muavini olarak hizmet verdi. 1963 yilinda resmen emekli oldu, ancak egitime katkilarini 1983 yilinda hayata veda edene kadar sürdürdü. Almanca’dan çevirdigi kitaplarin yani sira Selimiye Camii adli kitapçigi ve Edirne haritasi vardir. Arastirma ruhuna sahip olan ESIN’in henüz basilmamis kitaplari da mevcuttur. Yerel gazetelere yazi yazmak da onun en sevdigi islerden bir tanesi idi. Ayrica Trakya Üniversitesi’nin kurulusundaki katkilari Ruhi ESIN’in egitim sevdasinin en güzel örneklerindendir.

Bir Cevap Yazın